Komentarz do artykułu Niższa frekwencja w największych polskich maratonach w roku 2015

Informacje o nowych biegach, wrażenia, przemyślenia, poszukiwanie towarzystwa i inne startowe duperele.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1726
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
maly89
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4862
Rejestracja: 10 paź 2011, 23:05
Życiówka na 10k: 37:44
Życiówka w maratonie: 02:56:04
Lokalizacja: Gdańsk / Lidzbark Warmiński
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Warto odnotować, że na wiosną pojawiła się kolejna duża impreza - PZU Gdańsk Maraton, w którym pobiegło ponad 1800 osób. Na północy jest to praktycznie jedyny duży maraton na płaskiej, atestowanej trasie. Dlatego nie ma już większego sensu, aby tłuc się gdzieś dalej w Polskę, skoro można zrobić maraton pod nosem :) A jeżeli większość ludzi z tej części Polski myśli podobnie to mogło się to spokojnie przełożyć na frekwencję w Krakowie czy Łodzi.
Awatar użytkownika
janekowalski
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 318
Rejestracja: 26 kwie 2015, 07:35
Życiówka na 10k: 00:40:49
Życiówka w maratonie: 03:11:24
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Doszedł też maraton w Szczecinie (ok. 1000 osób), oprócz tego jest kilka niszowych maratonów, o których niewiele słychać, a mających swoich zwolenników. Być może następuje czas stabilizacji, w sumie to chyba dobre zjawisko.
www.sznrunner.blogspot.com - mój biegowy blog
SirM
Wyga
Wyga
Posty: 76
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:24
Życiówka na 10k: 44:57
Życiówka w maratonie: 03:29:31
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

maly89 pisze:Warto odnotować, że na wiosną pojawiła się kolejna duża impreza - PZU Gdańsk Maraton, w którym pobiegło ponad 1800 osób. Na północy jest to praktycznie jedyny duży maraton na płaskiej, atestowanej trasie. Dlatego nie ma już większego sensu, aby tłuc się gdzieś dalej w Polskę, skoro można zrobić maraton pod nosem :) A jeżeli większość ludzi z tej części Polski myśli podobnie to mogło się to spokojnie przełożyć na frekwencję w Krakowie czy Łodzi.
Dokładnie tak. Gdańsk zgarnął na północy sporo osób. Do tego należy wspomnieć jak to zrobili. W styczniu dali niskie wpisowe (49zł) i pakiety się rozeszły w pierwszym tygodniu, szczególnie, że pakiet był całkiem atrakcyjny. Tak więc sporo osób już w styczniu sobie zaklepało start wiosenny odpuszczając inne maratony.
Jeżeli Gdańsk co najmniej utrzyma poziom, da niską cenę oraz podniesie limit zawodników, to stawiam, że w 2016 r. będzie jeszcze więcej startujących.
Awatar użytkownika
Boguslaw
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 231
Rejestracja: 11 lip 2012, 13:52
Życiówka na 10k: 39:02
Życiówka w maratonie: 03:49:09
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Zgadzam się, nowe imprezy biegowe to jedna z przyczyn niższej frekwencji

Jakie jeszcze?
Znam kilka osób, które po prostu... przestały biegać. Na fali boomu na bieganie wzięły udział w jednym, czy drugim półmaratonie. Ostatecznie zdecydowały się na maraton i na tym postanowiły poprzestać.

Maraton to jednak maraton. Nie każdy czuje na mecie euforię (chyba, że w kategoriach: koniec tej męki) i nie każdy chce go później powtórzyć.
Obrazek
Awatar użytkownika
janekowalski
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 318
Rejestracja: 26 kwie 2015, 07:35
Życiówka na 10k: 00:40:49
Życiówka w maratonie: 03:11:24
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Albo chce go powtórzyć po dłuższej przerwie :)

Czyżby za kilka lat czekała nas fala zwrotna maratońskich synów marnotrawnych? :)
www.sznrunner.blogspot.com - mój biegowy blog
Awatar użytkownika
radslo1
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 731
Rejestracja: 29 mar 2012, 17:28
Życiówka na 10k: 39:53
Życiówka w maratonie: 3:21:47
Lokalizacja: Żelechów/Warszawa

Nieprzeczytany post

No i trzeba też wspomnieć, że focia z maratonu na fejsie nie robi już takiej furory jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Z jednej strony szkoda, że to się troszkę wyhamowuje ale z drugiej wydaje mi się, że bieganie kontynuują ci którym się to po prostu spodobało. Rok czy dwa lata temu w pracy byłem często zaczepiany, pytany o wskazówki. Z tego ogromnego zainteresowania wciąż biega może 4-5 osób. Są to jednak osoby, które się naprawdę wkręciły. Po prostu lubią biegać. Nie chcą startować. Jedna z tych osób wystartowała w maratonie po roku biegania ale reszta starty ma w nosie.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Błąd jest we Wrocławiu, tam przyrosło.
Andrzej_
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 219
Rejestracja: 13 wrz 2006, 18:41
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

W tym roku już ponad 800 osób pobiegło maraton poniżej trzech godzin. To jest rekord więc ilość przechodzi w jakość :taktak:
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

To moja wina.
Normalnie, gdybym byl w kraju, to tradycyjnie bylbym na 7-8 duzuch imprezach (i kilku mniejszych).
A tak, to zalapalem sie tylko na Orlen i NICa
Niniejszym chcialem bardzo serdecznie przeprosic za ten stan rzeczy.
Zakladam worek pokutny i ide biegac. :bum:
Sghjwo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 980
Rejestracja: 04 lis 2014, 11:01
Życiówka na 10k: 52 min
Życiówka w maratonie: 4:15:12
Lokalizacja: Shanghai

Nieprzeczytany post

Czyli jak bylo w innym watku, bieganie w odwrocie, powoli mija moda. Podobnie jest ze wszystkim (kazda moda). Na fali wznoszacej duzo osob przebieglo marathon, wiec juz nie ma motywacji. Bardzo duzo bylo tez hipsterow, a skoro moda przemija to i frekwencja spada. Ja sie nie martwie, tlok na starcie to najwiekszy koszmar ;)
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

W mojej ocenie,...
1. Bieganie jest nudne. Tak więc sporo młodych po maratońskim szale, idzie w kierunku tri,
2. Na początku biegowego boom'u wiele imprez organizowano społecznie, teraz jest to biznes. Ludzie kupują usługę i wymagają,
3. Wiele miast, jako punkt honoru przyjęło zorganizowanie maratonu, w latach 90-siątych każde miasto chciało mieć Międzynarodowe Targi czegoś tam. To się dramatycznie utrzęsło. Podobnie stanie się z biegami.
4. Imprez jest dużo, brakuje miejsca w kalendarzu,
5. Z całym szacunkiem, Polskie maratony w większości przypadków, nie mają klimatu wielkiej imprezy.
6. Sporo biegaczy biega w Niemczech, Czechach, Austrii. Tak ja jak i spora grupa znajomych, łączymy bieganie ze zwiedzaniem. Mając do wyboru Łódż, jadę szósty raz do Wiednia,

Problem który zauważyłem na pewnych biegach to marny poziom sportowy.
Nie wszędzie są problemy, na Bieg Niepodległości w Warszawie z limitem 15 tys zapisy zamknięto po trzech dniach,...
Awatar użytkownika
krzychooo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 757
Rejestracja: 22 mar 2014, 07:22
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

SirM pisze:
Dokładnie tak. Gdańsk zgarnął na północy sporo osób. Do tego należy wspomnieć jak to zrobili. W styczniu dali niskie wpisowe (49zł) i pakiety się rozeszły w pierwszym tygodniu, szczególnie, że pakiet był całkiem atrakcyjny. Tak więc sporo osób już w styczniu sobie zaklepało start wiosenny odpuszczając inne maratony.
Jeżeli Gdańsk co najmniej utrzyma poziom, da niską cenę oraz podniesie limit zawodników, to stawiam, że w 2016 r. będzie jeszcze więcej startujących.
jeszcze żeby termin mieli rozsądny bo maraton w drugiej połowie maja to już spora szansa na tempertury ponad 20-25 st. i marne szanse na fajny wynik, ot po prostu start na zaliczenie. Sam mam tu najbliżej ale raczej nie skorzystam
5k.....19:16- IV 2015
10k.....39:40 - IX 2018
21,1k.....1:29:31 - IX 2018
42,2k.....3:17:19 - X 2019
Awatar użytkownika
maly89
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4862
Rejestracja: 10 paź 2011, 23:05
Życiówka na 10k: 37:44
Życiówka w maratonie: 02:56:04
Lokalizacja: Gdańsk / Lidzbark Warmiński
Kontakt:

Nieprzeczytany post

@Sghjwo Ty tak na poważnie z tym "bieganie w odwrocie, powoli mija moda"? W moim odczuciu to jednak w naszym kraju bieganie ciągle się rozwija.

@Ryszard

1. Jak ktoś naprawdę pokochał ten sport to w życiu tak nie będzie twierdził. A jeżeli naprawdę kogoś nudzi bieganie to i triathlon prędzej czy później go znudzi...
2. Startowałem w biegach krajowych i imprezach zagranicznych. I nigdzie nie byłem tak dopieszczany jak u nas w kraju. Bogate pakiety, żarcie na mecie, wypasione medale, koszulki itd - tylko u nas na taką skalę to się odbywa. A przy okazji w Polsce pakiety są o wiele tańsze (póki co).
3. 4. W przypadku tych punktów mówimy nie tyle o spadku ilości maratończyków, ile o tym, że mają oni większy wybór i rozkłada się to na większą ilość imprez, przez co widoczny jest spadek na tych największych maratonach.
5. ??? O czym Ty mówisz? Jedyne do czego można mieć jeszcze zastrzeżenia to ilość kibiców, ale tego żaden organizator nie zmieni. To musi być zmiana podejścia społeczeństwa.
6. Tak samo sporo obcokrajowców przyjeżdża do nas.
Sghjwo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 980
Rejestracja: 04 lis 2014, 11:01
Życiówka na 10k: 52 min
Życiówka w maratonie: 4:15:12
Lokalizacja: Shanghai

Nieprzeczytany post

maly89 pisze:@Sghjwo Ty tak na poważnie z tym "bieganie w odwrocie, powoli mija moda"? W moim odczuciu to jednak w naszym kraju bieganie ciągle się rozwija.
Ja na powaznie, chociaz dopuszczam mysl ze nie mam racji. Tak wypadlo ze od 10 lat bieganie w naszym kraju obserwuje z zewnatrz. Troche wiadomosci z internet, troche od znajomych, troche wiadomosci z historii i wyszlo mi ze tak jak zawsze kazda moda i moda na bieganie przemija. Boom, czyli maksimum mamy juz za soba. Zreszta to jest bardzo dobrze weryfikowalny temat, wystarczy popatrzec na obroty sklepow sportowych z artykulow biegowych. Moze redakcja postaralaby sie o jakies dane? ;)
ODPOWIEDZ