Z biegu, odcinek 2

...czyli wszystko co nie zmieściło się w innych działach a ma związek z bieganiem lub sportem.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1726
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Skomentuj artykuł "Z biegu" - odcinek 2
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Moja ulubiona trasa biegowa. Kiedys namalowalem tam na drzewach kilometrowki.
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
Awatar użytkownika
mirass
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 166
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Świetny odcinek. Dla takiego leszcza biegowego jak ja to cenna nauka. Mocny materiał.
Widać też poprawę w obróbce filmu, więc wszystko zmierza ku lepszemu. Trzymam kciuki i czekam na kolejny odcinek :)
JarekJagieła
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 20
Rejestracja: 26 maja 2014, 09:23
Życiówka na 10k: 35:24
Życiówka w maratonie: 2:52:46

Nieprzeczytany post

Z wielką uwagą obejrzałem, a przede wszystkim posłuchałem. Emanujący profesjonalizm, a raczej mądrość Pana Kępki zwraca uwagę na świadomość ciężkiej, cierpliwej pracy. O czym niby wszyscy wiedzą, a i tak robią swoje. Odniosłem wrażenie, że o sukcesach Pana Trenera i Jego zawodników decyduje swoista chemia. A z oceny występu Marcina Chabowskiego niejeden socjolog mógłby napisać jakąś pracę naukową.
tompoz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2698
Rejestracja: 14 sty 2003, 12:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Test coopera określa 12 minutową moc i na tej podstawie można ustalać intensywności poszczególnych treningów i ich części. Jak w kolarstwie i tyle.

Tompoz
Tompoz
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

tompoz pisze:Test coopera określa 12 minutową moc i na tej podstawie można ustalać intensywności poszczególnych treningów i ich części. Jak w kolarstwie i tyle.

Tompoz
No i wszystko jasne. Wielkie dzięki. ;)

A na poważnie. W bieganiu jakoś tego nie stosowano, ja nie słyszałem, są zakresy, Daniels, ale o Cooperze była cisza. Tym bardziej sie cieszę, ze doszliśmy do tego samego.

Tadeusz Kępka wogóle dużo ciekawych rzeczy opowiada, coś jeszcze z tego opiszemy.
Charles Bukowski
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 07 kwie 2015, 21:13
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dobrze, że to się pokazało, bo czasami słyszę jakichś trenujących licealistów czy biegaczy amatorów, którzy wspominają "ryzyko i odwagę" Chabowskiego, że byli dumni itd. Nie rozumieją, że to była głupota a nie odwaga. Tadeusz Kępka wszystko bardzo jasno obnażył. Zmarnowali czas, więc rozumiem, że może być rozgoryczony. Teraz pewnie od mądrości Marcina lub jej braku (pewnie raczej braku) będzie zależało czy nadal będą współpracowali.
WitekAlbecki
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2014, 17:04
Życiówka na 10k: 42:30
Życiówka w maratonie: 3:27:33

Nieprzeczytany post

Pan Kępka: “Ja mu powiedziałem jedną rzecz: biegnij na swój poziom 2:10-2:11”.

No to policzmy:
Marcin Chabowski, zanim jeszcze zaczął zwalniać podczas tego biegu, przebiegł 30km w czasie 1:32:19 (https://youtu.be/4BVVMbWGLzs?t=1h17m2s), co daje średnie tempo około 3:04/km. Utrzymując takie tempo, na mecie daje czas około 2:09:30, czyli tylko nieznacznie szybszym od zalecanego przez Pana Kępkę. Dla jasności, wynik 2:10-2:11 odpowiada tempu około 3:05-3:06/km czyli o 1-2 sekundy na km wolniej...

Na pewno nie ma tu mowy o biegu na 2:07, czyli biegu w tempie 3:00/km. Choćby nie wiem jak przyspieszył i jaki negative split zrobił, to by nie osiągnął 2:07.
tajt28
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 282
Rejestracja: 10 sty 2013, 16:09
Życiówka na 10k: 39:48 min
Życiówka w maratonie: 3:05:30
Lokalizacja: Polska B

Nieprzeczytany post

tompoz pisze:Test coopera określa 12 minutową moc i na tej podstawie można ustalać intensywności poszczególnych treningów i ich części. Jak w kolarstwie i tyle.

Tompoz
Czy masz może gdzieś pod ręką kalkulator/wzory/tabele czy coś podobnego do określania intensywności na podstawie Coopera? Oczywiście z kalkulatora na stronie umiem korzystać, ale rozumiem, że masz na myśli jakieś specjalne narzędzia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Tu masz tabelę (druga tabela na dole):
http://bieganie.pl/?cat=19&id=7355&show=1
tajt28
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 282
Rejestracja: 10 sty 2013, 16:09
Życiówka na 10k: 39:48 min
Życiówka w maratonie: 3:05:30
Lokalizacja: Polska B

Nieprzeczytany post

Senkju :-)
Obrazek
KRZYSIEKBIEGA
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 512
Rejestracja: 16 sty 2008, 22:22
Życiówka na 10k: 31.16
Życiówka w maratonie: 2:23;47

Nieprzeczytany post

WitekAlbecki pisze:Pan Kępka: “Ja mu powiedziałem jedną rzecz: biegnij na swój poziom 2:10-2:11”.

No to policzmy:
Marcin Chabowski, zanim jeszcze zaczął zwalniać podczas tego biegu, przebiegł 30km w czasie 1:32:19 (https://youtu.be/4BVVMbWGLzs?t=1h17m2s), co daje średnie tempo około 3:04/km. Utrzymując takie tempo, na mecie daje czas około 2:09:30, czyli tylko nieznacznie szybszym od zalecanego przez Pana Kępkę. Dla jasności, wynik 2:10-2:11 odpowiada tempu około 3:05-3:06/km czyli o 1-2 sekundy na km wolniej...

Na pewno nie ma tu mowy o biegu na 2:07, czyli biegu w tempie 3:00/km. Choćby nie wiem jak przyspieszył i jaki negative split zrobił, to by nie osiągnął 2:07.

Nie biega się na czas takich maratonów, biegnąc na dany wynik trzeba mieć do pomocy pacemakerów i umieć ocenić profil trasy.Marcin swoje 2:10 biegł w komfortowych warunkach przy pomocy częściowo pacemakerów i na szybkiej trasie.Tutaj biegł w samotności na trudnej trasie, taki biegł od początku nie miał szans powodzenia...
To że powiedział trener Kępka iż biegł na 2:07 to jest wyjęte z kontekstu i zapewne chodziło o coś innego...
PS zauważyłem że wypowiedź trenera mocno zaskoczyła nawet Adama prowadzącego wywiad i w pewnym momencie nie wiedział o co dalej pytać:)
Żyje po to, by biegać
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

WitekAlbecki, to jest czepianie się słów, Tadeuszowi Kępce chodziło pewnie o to, że żeby myśleć o zwycięstwie po długim samotnym biegu, przy przyspieszeniu do ponadminutowej przewagi na 25 kilometrze (narzuceniu faktycznego tempa na około 2:09 z hakiem), na niełatwej trasie, przy rosnącej temperaturze - trzeba było być na poziomie 2:07 żeby to się udało.
WitekAlbecki
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2014, 17:04
Życiówka na 10k: 42:30
Życiówka w maratonie: 3:27:33

Nieprzeczytany post

Pan Kępka nie powinien w ten sposób wypowiadać się o swoim podopiecznym. Nie podoba mi się takie zachowanie i nawet na poziomie amatorskim byłoby nie do pomyślenia, a na poziomie profesjonalnym przydałaby się nawet większa doza elegancji. Uważam to za bardzo brzydki wybryk ze strony Pana Kępki. Co to za trener, który kogoś trenuje, przebywa z nim przez trzy miesiące w jednym miejscu i potem obgaduje go przy pierwszej lepszej okazji???!!! Wstyd i smarkateria!!!

Możliwe też, że trener został zmanipulowany, bo jakoś dziwnie jest zmontowany ten materiał. Nie ma nawet początku rozmowy i pytania i wypowiedź Pana Kępki można właśnie uznać za wyrwaną z kontekstu.

O "braku sympatii" Adama Kleina do Marcina Chabowskiego chyba wszyscy wiedzą i to też niestety wyraźnie widać w tym filmiku.
pehop
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 449
Rejestracja: 14 sie 2012, 10:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Mazowsze

Nieprzeczytany post

Na pohybel politpoprawności. Jeżeli pan Kępka poświęcił SWÓJ czas i uwagę Marcinowi Chabowskiemu, a ten zachował się jak gówniarz, to ma pełne prawo to powiedzieć
"Niezależnie od okoliczności zewnętrznych, każdy ma niezbywalne prawo spieprzyć swoje życie tak, jak uważa to za stosowne" - by mój ojciec
ODPOWIEDZ