27 kwietnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Wielkość i upadek stadionu w Wałbrzychu


Bogate tradycje to jedyna rzecz jaka pozostała po latach sławy obiektu w Wałbrzychu. Stadion Miejski (Stadion Górnika) w tym mieście powstał po I Wojnie Światowe wraz z dzielnicą Nowe Miasto, zwany wówczas – Waldenburg – Neustadt Waldenburger Berglandstadion.

walbrzych1

Pierwsze mecze, spotkania, zawody, festyny i wystąpienia cieszyły się szeroką publiką, która zafascynowana ogromem obiektu chętnie dopingowała miejscowych i przyjezdnych sportowców. Dziś kurczące się 120 000 miasto zapomniało o obiekcie, który rozsławił ten górniczy region w przeszłości. Wraz z węglem zaczęło brakować chęci i przede wszystkim pieniędzy do dalszych inwestycji.

walbrzych2 1

Lata 40 ubiegłego wieku to czasy znane głównie z II Wojny Światowej, która bardzo dotknęła nasz kraj pod każdym względem, zanim jednak do niej doszło –  22 Lipca 1932 roku, obiekt Neustadt Waldenburger Berglandstadion odwiedził przyszły Kanclerz i Prezydent Rzeszy Adolf Hilter. Jego wystąpieniu towarzyszyła bogata publika oraz feta na cześć wizyty, która wchodziła w skład kampanii przedwyborczej.

Następne lata to okres mordów i zbrodni na Ziemiach Polskich, gdzie ciężko byłoby o jakąkolwiek działalność sportową ze względu na służbę w wojsku na rzecz obrony Ojczyzny. Byli jednak ludzie, którzy zaraz po roku 1945 szybko wznowili działanie w imię sportu i rywalizacji.

walbrzych4

Na pierwszy Klub Sportowy nazwany „Górnik” trzeba było jednak poczekać do 22 marca 1946 roku. Przy Dolnośląskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego powstał KS „Górnik” – DśZPW, nazywany także KS „Górnik – Zamek”, ponieważ jego siedziba mieściła się właśnie w Zamku. 31 marca miało miejsce pierwsze posiedzenie Zarządu, podczas którego ustalono, że wiodącą sekcją będzie sekcja piłkarska. Jednak nie brakowało w następnych latach i lekkoatletów, którzy chętnie startowali na kameralnym obiekcie oraz bieżni która otaczała boisko piłkarskie.

walbrzych5

Lata świetności sekcji piłkarskiej oraz koszykówki to okres w latach osiemdziesiątych. Starty w I lidze oraz liczne zwycięstwa przysporzyły licznych sympatyków klubu nawet spoza Wałbrzycha. Na stadionie Górnika na Nowym Mieście pojawiało się wtedy nawet 40 tys. ludzi, blisko 1/3 ówczesnej populacji miasta.

walbrzych6

Po latach bogatych nastąpił kryzys finansowy, który dotknął w znacznym stopniu klub. Lata 90 to powolna „śmierć” wszystkich działających sekcji oraz samego obiektu, który przestał być miejscem rozgrywania imprez sportowych. Połączenie dwóch wałbrzyskich klubów piłkarskich i przeniesienie się na stadion 1000-lecia w dzielnicy Biały Kamień spowodowało stopniowe zapominanie obiektu z Nowego Miasta.

walbrzych7

Dziś obiekt odstrasza nie tylko przejezdnych ale i mieszkańców, choć poniższe zdjęcie pokazuje, jak pięknie stadion jest położony. Ponadto cennik oraz koszt korzystania z bieżni czy boiska nie jednego przyprawia o ból głowy.

Fotopolska 160920
foto: wroclaw.hydral.com.pl
stadion2

Aktualny Cennik Stadionu Nowe Miasto

Boisko trawiaste
 Rodzaj usługi    cena netto     cena brutto
1. Udostępnienie na cele sportowe i rekreacyjne    70,00 zł/h    75,60 zł/h
2. Wynajem na cele komercyjne    100,00 zł/h    123,00 zł/h
 
Boisko szutrowe
 Rodzaj usługi    cena netto     cena brutto
1. Udostępnienie na cele sportowe i rekreacyjne    50,00 zł/h    54,00 zł/h
2. Wynajem na cele komercyjne    80,00 zł/h    98,40 zł/h

Jest jednak światełko w tunelu, plan odległy o blisko 3 lata i plany rewitalizacji obiektu. Czy jednak do niej dojdzie? Przekonamy się w najbliższych latach. Po modernizacji hali sportowej wiemy, że można. Teraz pora na stadion, który może przewodzić na Dolnym Śląsku jak przed laty.

Patryk Jasińki nastadiony.pl

Źródło:
www. osir.walbrzych.pl
pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82brzych
www.gornik-walbrzych.pl/historia
http://wroclaw.hydral.com.pl/test.php?obiekt=8123&start=0&tend=20
 

Możliwość komentowania została wyłączona.