1 września 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Garmin Epix – zegarek do działań specjalnych [TEST]


Po kilku tygodniach testowania Garmina epix trudno nie oprzeć się wrażeniu, że zegarki biegowe  przechodzą obecnie podobną drogę ewolucji jaką kilka lat temu przeszły telefony komórkowe. Pierwotnie telefony komórkowe były prostymi i zwartymi urządzenie, możliwości modyfikacji ustawień i dodawania nowych funkcji były bardzo ograniczone ale od momentu rozpowszechnienia się smartfonów praktycznie tylko wyobraźnia użytkowników i programistów ogranicza możliwości funkcjonalne telefonu.

Obecnie podobnie dzieje się z zegarkami nie tylko biegowymi, zegarek przestał być urządzeniem, które ma tylko te funkcje jakie przewidział konstruktor i programista na etapie projektu, obecnie są to platformy programistyczne dla których każdy może napisać program.

Wygląd

Surowy desing, masywna,  kanciastą bryła z metalowymi detalami i solidnymi śrubami jednoznacznie wskazuje, że jest to urządzenie do zadań specjalnych. Garmin Epix został zaprojektowany jako zegarek outdorowy ale nie tylko konstrukcja to determinuje, również funkcje zaszyte w zegarku.  Mimo solidnego wykonania Epix nie został wyposażony w szkło o podwyższonej  wytrzymałości, prawdopodobnie ze względu na zastosowanie dotykowego wyświetlacza.

Zarówno korpus jaki i pasek zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów i dokładnie dopasowane. Szczególnie pasek daje wrażenie komfortu noszenia, jest bardzo elastyczny jak na tego typu zegarek. Zakres regulacji paska jest dość szeroki, bez problemu da się go zapiąć na drobnym kobiecym nadgarstku lub założyć na kurtkę lub bluzę.

Funkcjonalność

Najmocniejszą stroną tego urządzania są funkcje nawigacyjne, oferuje tu bardzo dobrze działającą nawigację i proste w obsłudze kolorowe mapy topograficzne, to wyróżnia Epixa na tle innych urządzeń dostępnych na rynku.

Ponadto Epix posiada szereg funkcji (aplikacji) typowo treningowych (bieganie, bieganie po szlaku, bieganie w pomieszczeniu, rower, pływanie, triathlon itp.) każdą z tych aplikacji można dowolnie spersonalizować. Do wyboru jest 10 ekranów, na których można ustawić do 4 parametrów, dodatkowo można uruchomić podgląd mapy, wirtualnego partnera, ekran treningu interwałowego i nawigacji. Dla poszczególnej aplikacji można też niezależnie zmienić, włączyć lub wyłączyć dodatkowe czujnik, akcesoria i alarmy. Wszystkie te opcje są dostępne z poziomu zegarka. Epix został wyposażony w 8GB pamięć danych, która pozwala na zapisanie treningów,  tras, map, aplikacji i innych plików, bo po podłączeniu do komputera, działa jako zwykły nośnik pamięci.

Dla każdej z podstawowych aktywności jest możliwy do uruchomienia prosty trening interwałowy, w którym wystarczy określić długość odcinka, długość przerwy i ilość powtórzeń. Bardziej skomplikowane treningi można skonfigurować tylko przez stronę Garmin Connect. Można tam również zaplanować trasę swojego treningu tak, aby uruchomić go później jako nawigację. Nawigacja nie tylko pozwala na prowadzenie po trasie, którą już ktoś przebiegł, ale również pozwala na zaplanowanie trasy i wgranie jej na zegarek.

Tempo chwilowe wyświetlane jest „schodkowo” co 5 s/km, to znaczy, że wyświetlane tempo  będzie skakać np. między 3:45 a 3:50 min/km. Stabilność tempa chwilowego nie jest mocną stroną tego zegarka, przy stałym tempie biegu, powiedzmy 4:40 na wyświetlaczu, potrafi pokazać się na chwilę tempo 5:10 a za chwilę 4:20. To nie zmienia faktu, że średnie tempo na odcinku wyliczone jest prawidłowo.

Na basenie zegarek ma funkcjonalność bliźniaczą do tych, znanych z zegarków forerunner 910 czy 920XT. Pozwalana mierzenie dystansu na basenie i akwenie otwartym, rozpoznaje styl, moment nawrotu itp.. Jest też kompatybilny z paskami do pomiaru tętna pod wodą HRM-Swim.

Wszystkie dostępne na rynku akcesoria Garmin wykorzystujące protokół ANT+ są kompatybilne z Epix. Zegarek jest wyposażony jeszcze w protokół Bluetooth Smart więc prawdopodobnie akcesoria innych producentów mogą być kompatybilne.

Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna, użytkownicy starszych Garminów nie będą mieli żadnego problemu ustawieniem go pod swoje preferencje. Nowi użytkownicy szybko załapią zasadę działania i poruszania się po menu. Podczas użytkowanie nie trafiłem na żaden problem z działaniem zegarka, szybko reaguje na przyciski, nie zawiesza się, działa stabilnie i powtarzalnie.

Dokładność GPS

Możliwości konfiguracji GPS jest kilka. Oprócz standardowego odbiornika GPS, Epix jest wyposażony w odbiornik GLONASS (rosyjski odpowiednik GPS) oraz system WAAS/EGNOS, który wykorzystywany jest w lotnictwie do poprawy dokładności pozycji uzyskanej za pomocą GPS. Jak jest w praktyce? Kiedy zaczynałem testy wskazania dokładności były  rozczarowujące ale po kliku aktualizacjach dokładność znacznie się poprawiła. Do ostatniej wersji jaką testowałem  (2.80) dokładność zmieniła się znacznie na plus, obecnie ślad trasy jest bardziej powtarzalny i np. bez problemu mogłem odróżnić którą stroną drogi biegałem.

Z moich obserwacji  włączenie modułu GLONASS nie poprawia dokładność wskazań a nawet trochę pogarsza, na pewno nie wpływa na dynamikę biegu. GPS od początku działał dokładnie w terenie miejskim, zaokrąglanie zakrętów jest delikatne a dokładność dystansu mieści się w 0,5% w terenie leśnym już nie jest tak dobrze chociaż ostanie aktualizacje wiele poprawiły, dokładność dystansu kształtuje się na poziomie 0,9 %


Ślad treningu,  GPS – Włączony, GLONASS – Włączony,  WAAS/EGNOS- Włączony


Ślad treningu,  GPS – Włączony, GLONASS – Wyłączony,  WAAS/EGNOS- Włączony

Czas reakcji zegarka na przyspieszenie jest na poziomie 5 s co jest wynikiem średnim ale zadowalającym, przy typowym treningu rytomowym (10x 100m/100m) zegarek zachowuje dużą dokładność przebiegniętego dystansu. A czas łapania sygnału GPS nie przekracza 15s.

Bateria

Duże rozmiary tego urządzenia są usprawiedliwione przez żywotność baterii, w trybie maksymalnego zużycia energii (najdokładniejszy GPS, GLONASS, włączony monitor aktywności, wyłączony tryb oszczędności energii) zegarek wytrzymał 19h i 4m co w niewielkim stopniu odbiega od deklarowanych przez producenta 20h. Modyfikując/wyłączając powyższe funkcje można osiągnąć czas pracy rzędu 24h bez straty na dokładności określenia pozycji. W trybie UltraTrace czas pracy może dochodzić nawet do 50h kosztem dokładności pozycji – ten tryb jest raczej przeznaczony do pieszych wycieczek albo bardzo długich zawodów. Naładowanie baterii od poziomu 0 do 100% trwa do 70 minut.

Mapa

Jedną z flagowych funkcji tego modelu jest kolorowa mapa topograficznczna. A właściwie to mapy, bo jest ich co najmniej kilka dostępnych w sklepie Connect. O dziwo na tym niewielkim wyświetlaczu da się odczytać mapę i rozpoznać okoliczną topologię terenu, a przeglądanie map w wykorzystaniem dotykowego wyświetlacza jest wygodne. Dla mnie mapy były najbardziej użyteczne na rowerze, bez problemu mogłem nawigować po nieznanym terenie podczas jazdy. Podstawowa mapa czasami potrafi się przyciąć lub dłużej ładować ale generalnie działa płynnie.

Podczas treningu przebyta trasa jest wrysowana na mapę, cała trasa również jest widoczna w podsumowaniu.

Wysokościomierz barometryczny

Ten element sprawdziłem na dwa sposoby, wysokościomierz pozwala na kalibrację ręczną i automatyczna. Po kalibracji ręcznej na poziomie morza wskazania wahały się w granicach +/- 3m co jest wynikiem bardzo dobrym. Podczas Biegu Granią Tatr, włączyłem funkcję „Nieprzerwanej autokalibracji” co okazało się totalną pomyłką. W tej opcji błąd był bardzo duży.

Na wykresie widoczny jest profil trasy Biegu Granią Tatr zarejestrowany przez Epixa, kursor jest ustawiony na przeklęczy Krzyżne położonej na wysokości 2112 m n.p.m. Całość profilu została prawidłowo odwzorowana ale wysokość nad poziomem morza jest zaniżona.

Zegarek ma wbudowany termometr, pomiar temperatury zewnętrznej podczas noszenia jest zaburzony przez temperaturę ciała ale wystarczy zdjąć zegarek na kilka minut aby zmierzył rzeczywistą temperaturę otoczenia.

Ponad to jest wyposażony w moduł Bluetooth, który pozwana połączyć zegarek z telefonem i w ten sposób można przesłać dane do aplikacji Garmin Connect i przejrzeć podsumowanie treningu. Komunikacja jest dwustronna, czyli trasy i treningi można przesłać za pomocą telefonu do zegarka. Bluetooth pozwala również sterowanie za pomocą zegarka muzyką z telefonu, odbieraniem powiadomień, przeglądaniem prognozy pogody czy kalendarza.

Monitor aktywności uruchomiony na zegarku rejestruje dzienną aktywność użytkownika, ciekawe jest że oprócz dziennej aktywności epix rejestruje również fazy snu.

Garmin Connect

Platforma rozwijana przez ostanie lata zyskała już kompletną funkcjonalność dziennik treningowego, zarówno w wersji www jak na urządzenia mobilne. Nowoczesny wygląd i łatwość dostępu do danych terenignowych skutecznie odwiodło mnie od chęci analizy treningów w innej aplikacji. Chociaż taka możliwość oczywiście jest, dane treningowe można  eksportować do zewnętrznych plików danych. W aplikacji Connect można przeglądać dzienną aktywność, dane regeneracji.

Garmin od dłuższego czasu udostępnia proformę conecct iq do tworzenia własnych aplikacji na niektóre modele zegarków. Każdy kto ma pojęcie o programowaniu i ma pomysł na wykorzystanie zegarka może napisać własną funkcję i uruchomić ją na zegarku.

Podsumowanie

Garmin epix funkcjonalnie jest bardzo podobny do innych urządzeń tego producenta takich jak fenix 3 czy forerunner 920XT ale oferuje znacznie więcej narzędzi do nawigacji. Mimo, że używałem epixa kilka tygodni to nadal mam wrażenie, że nie wykorzystałem wszystkich dostępnych opcji. Po prostu większość treningów wykonuje w pobliskim lesie, czasami pójdę na rower lub na basen i generalnie poruszam się po tych samych ściekach i drogach – do tego wystarczy prostszy zegarek. Myślę, że użytkownik korzystający z niego na górskich szlakach, podczas rajdów przygodowych, biegach ultra czy długich wędrówkach będzie w pełni zadowalany i wykorzysta dostępne funkcje.

Możliwość komentowania została wyłączona.