12 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Rozwój konkurencji biegowych w ostatnich latach – 400 m


Jak zmieniał się poziom poszczególnych konkurencji na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat? Postanowiliśmy to sprawdzić i pokazać Wam, która z nich zanotowała największy regres, a która największy progres. Poprzednio analizowaliśmy dystanse 100 i 200 m, a także 100 i 110 m przez płotki. Teraz pora na biegi sprinterskie na 400 m.

400m.jpg

Z pewnością niejeden kibic lekkoatletyki zastanawiał się nad tym, która z konkurencji Królowej Sportu jest w tej chwili najlepsza, w której poziom był w tym roku najwyższy, a w której najniższy. Na te oraz na inne pytania próbujemy odpowiedzieć za pomocą statystyki.
W analizie uwzględniliśmy wyniki z 13 ostatnich sezonów (od 2001 do 2013 roku). Porównaliśmy najlepsze czasy w danym roku oraz średnie z 10 najlepszych rezultatów w każdej konkurencji w każdym sezonie (przy założeniu 1 wyniku na 1 zawodnika). Całość pokazaliśmy na wykresie.

400m m

Komentarz

Konkurencja biegu mężczyzn na 400 m, co widać na powyższym wykresie, miewa swoje wzloty i upadki. Najlepszy sezon dla tej konkurencji w ostatnich latach przypadł na rok 2007, w którym dominowali Amerykanie: Jeremy Wariner, LaShawn Merritt i Angeli Taylor. Ci trzej zawodnicy uzyskali wówczas aż 20 najlepszych wyników sezonu. 

Obecnie specjalistami od biegu na dystansie jednego okrążenia są wspomniany: LaShawn Merritt i Kirani James. Ten drugi, już od kilku sezonów, wymieniany jest jako główny kandydat do poprawienia rekordu świata. Na razie jednak 21-letni zawodnik legitymuje się rekordem życiowym 43.94 i z pewnością sam nie myśli o biciu wyniku Michaela Johnsona, tym bardziej, że na ostatnich mistrzostwach świata spisał się poniżej oczekiwań zajmując dopiero 7 miejsce. 

400m w

Komentarz

Na podstawie wykresu (uwzględniając średnią z 10 najlepszych wyników w sezonie) można stwierdzić, że poziom biegu na dystansie 400 m kobiet od blisko 10 lat się nie zmienia. Ani się nie podnosi, ani nie spada. Trudno więc spodziewać się, że w najbliższych latach coś się w tej kwestii zmieni. 

Trudno też oczekiwać by któraś z zawodniczek uzyskała w najbliższych sezonach czas chociażby zbliżony do rekordu świata Marity Koch (47.60). Ten jest poza zasięgiem nawet dla takich zawodniczek jak najlepsze w ostatnich latach: Amantle Montsho i Sanyi Richards-Ross.

*** Dane zaczerpnięto z serwisu All-Athletics.com.

Możliwość komentowania została wyłączona.