5 lutego 2014 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

40 rzeczy, które powinniście wiedzieć o jedzeniu


Czy wiedzieliście, że banany są radioaktywne, a picie czerwonego wina może spowodować anemię? A co powiecie na sensacyjne właściwości buraków i szpinaku, które poprawiają wydolność i siłę? Z pewnością zaskoczy Was również fakt, że niektórzy sportowcy robią sobie kroplówki… z mleczka kokosowego. 

1.jpg

Przygotujcie się – oto 40 ciekawych faktów na temat jedzenia!

 

1. Tuż pod skórką warzyw i owoców znajdują się, w dużych ilościach, takie składniki jak witaminy C, A, B, PP, błonnik, pektyny, kwas ursolowy, fitoskładniki itd. Te cenne dla zdrowia składniki tracimy (niektóre w całości!), jeśli obieramy owoce i warzywa ze skórki. Czasami jednak jest problem. Skąd bowiem mamy wiedzieć co z chemikaliów znajduje się na skórce? Skutecznym spoosbem wydaje się więc oblewanie warzyw wrzątkiem przed spożyciem lub ich cienkie krojenie. Biały miąższ, który zostaje po obraniu cytryny lub grejpfruta jest najzdrowszy w całym owocu! O tym też pamiętajmy!
2. Małe, niskokaloryczne (około 50 kcal) kiwi nie tylko uzupełnia nasze całkowite dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Najnowsze odkrycia dowodzą, że zawiera w swoim składzie serotoninę zwaną inaczej hormonem szczęścia! Potreningowy dobry nastrój to zasługa endorfin ale jeśli dodamy do tego jedno kiwi to już naprawdę możemy spodziewać się prawdziwych happy-efektów.
3. Mało kto by się tego spodziewał ale mleczko z kokosa nadaje się na napój izotoniczny lepiej niż np. Powerade! Będzie trudno Wam w to uwierzyć ale kokos jest tak skuteczny, że lekarze do dzisiaj używają go jako… naturalnego dawcę krwi! Otóż woda kokosowa jest bardzo podobna do ludzkiego osocza i bardzo łatwo miesza się z krwią. Zawiera taką ilość elektrolitów, że z powodzeniem ratuje ludzkie życie w stanie jego zagrożenia (jak donosi Focus – kroplówki z mleczkiem kokosowym serwują sobie niektórzy sportowcy). Zawiera m.in. witaminy B2, B6, C, E, potas(więcej niż w bananach!), wapń, magnez, żelazo, sód i wiele innych. Stanowi źródło pożywnej, szybkiej energii, zwiększa wytrzymałość, poprawia wydajność fizyczną i sportową, a także zapobiega otyłości i problemom z utrzymaniem właściwej wagi przez poprawę metabolizmu.
4. Badania w Wlk. Brytanii i Polsce dowodzą, że aż 25% z nas nie sięga w ciągu dnia po ani jeden owoc! Za to częściej niż owoce spożywamy np. produkty czekoladowe! Poddajmy się teraz na chwilę refleksji: ile my zrobiliśmy dotychczas dla naszego zdrowia? Owoce to masa witamin, błonnik, antyoksydanty (…). Podobnie z warzywami! Nie bądźmy pokarmowymi hedonistami! Jeden owoc i warzywo dziennie, to naprawdę da się zrobić!
5. Żyjecie w ciągłym biegu i zjedzenie kebaba stanowi dla Was wybawienie? Nie chcemy rozpisywać się o wszystkich negatywnych aspektach tego około 800-kalorycznego „przysmaku” ale niech głównym odstraszaczem będzie choćby fakt, że znajduje się w nim cała masa bakterii. W Polsce takich badań pewnie nawet nie ma ale w Holandii na przykład w ponad 40% sprawdzonych kebabach stwierdzono bakterie… kałowe!
6. Po kebabie najsmaczniejszy wydaje się łyk coli. A czy wiecie, że oprócz działania odrdzewiającego ma ona działanie wymiotne? Po 10 minutach od spożycia coli do naszego organizmu dostaje się 10 zamaskowanych łyżeczek cukru. Normalnie po takim spożyciu dostaje się odruchów wymiotnych ale dla firmy Coca-Cola to nie problem. W końcu od czego mają… kwas fosforowy hamujący taki efekt!
7. Cytryna jest tak kwaśna, że nasuwa natychmiastowe przypuszczenie, że ma także najwięcej witaminy C. Okazuje się jednak, że istnieje cała gama owoców i warzyw, które mają jej znacząco więcej! Liderem wśród nich jest acerola występująca w Ameryce Środkowej. W 100 gramach owocu zawiera aż 1400-2500 mg witaminy C podczas gdy cytryna zawiera jej około 50 mg. Bogatsze w witaminę C są także czarna porzeczka (183mg/100g) czy truskawka (66mg/100g). Ponad 100 mg witaminy C znajdziemy też w owocach dzikiej róży, naci pietruszki i papryce!
8. Naukowcy i sportowcy są zdumieni właściwościami soku z buraka. Jak się okazuje – jego picie znacząco poprawia wytrzymałość. Jeden z eksperymentów dowiódł, że sportowcy pojeni takim sokiem ćwiczyli aż o 16% wydajniej! Odpowiadają za to najprawdopodobniej azotany, które redukują zużycie tlenu w trakcie wysiłku. Chcecie poprawić wytrzymałość? Polecamy pół litra takiego soku dziennie!
9. A może by tak zamiast kawy, szklaneczkę wody z cytryną? Działanie obu może być równie pobudzające, a za to jaka różnica w zdrowiu?! Wbrew kwaśnemu smakowi cytryna ma tak naprawdę odczyn zasadowy. Ph naszej krwi może być kwaśne luz zasadowe. Lepiej jednak, żeby przechylało się w stronę zasadowości (PH około 7.36 byłoby idealne). Cytryna zawsze podziała pobudzająco bo większość pokarmów jaka trafia do naszego żołądka jest kwaśna. Z naszej strony polecamy ciepłą wodę z kwasem cytrynowym do każdego śniadania.
10. Chcesz przyspieszyć regenerację po treningu? Jedz wiśnie! Naukowcy z Oregonu dowiedli, że osoby pijące sok z wiśni przed ciężkimi treningami odczuwały mniejszy ból mięśni, niż osoby, które tego soku nie piły. Wiśnie zawierają w swoim składzie takie dobrodziejstwa jak flawonoidy, witaminę C, A, B, PP i wiele innych. Czyżby to któraś z nich odpowiadała za taki stan rzeczy? Naukowcy nie są zgodni ale może za to odpowiadać kombinacja wszystkich witamin.

2.jpg

11. O ile pewne kombinacje witamin są dla nas błogosławieństwem o tyle innych lepiej nie mieszać. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest połączenie ogórka z pomidorem. Enzym askorbinowy z ogórka niszczy witaminę C z pomidora. Inne nietrafione połączenia to pomidor i biały ser (ryzyko bolesności stawów), herbata i ciasto drożdzowe (utrata witaminy B1), ryby + olej słonecznikowy (szybsze starzenie), wino + czerwone mięso (ryzyko anemii).
12. Większość z przeprowadzonych badań wykazała, że krótkotrwałe przyjmowanie 0,5-1g witaminy C dziennie może skrócić i złagodzić przebieg przeziębienia. To ze względu na jej właściwości stymulowania procesu powstawania limfocytów (niszczą zainfekowane komórki), oraz produkcji kolagenu (podskórna warstwa ochronna, zabezpieczająca przed przenikaniem wirusów). Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wit. C wynosi 75-100 mg. Uważajcie przy tym jednak na papierosy! Jeden papieros potrafi zniszczyć od 25 do 100 mg witaminy C w naszym organizmie.
13. Chcesz mieć ładną skórę bez kremów i opalania? Wyskocz do warzywniaka! Karotenoidy zawarte w marchewce wpływają na zdrowie skóry. Co więcej: upiększają ją, a to wszystko przez zdolności beta-karotenu do magazynowania się w skórze. Nie wiemy czy to prawda ale skóra dzięki beta-karotenowi uzyskuje ciemniejszy odcień. Dla nas jako biegaczy, marchew świetnie sprawdzi się także jako przekąska po treningu: Zawiera całą masę witamin i minerałów, działa regenerująco, wzmacnia osłabiony treningiem układ odpornościowy. Z powodzeniem zastąpi nam w podróży także szczoteczkędo zębów.
14. Naukowcy z University of Georgia udowodnili, że spożywanie imbiru, zarówno przed jak i po treningu, zmniejszało ból wywołany ćwiczeniami aż o 25%. Teraz nie dziwi nas, że imbir wchodzi w skład tak wielu suplementów diety przeznaczonych dla borykających się z kontuzjami.
15. Szacuje się, że aż 80-90% Polaków w okresie jesienno-zimowym i wiosennym na deficyt witamiy D3. Tak powszechny jej spadek wynika z faktu, że powstaje ona praktycznie wyłącznie dzięki kontaktowi skóry ze słońcem. Może się to przełożyć na gorszy nastrój, niższy poziom testosteronu, gorszą syntezę białek w mięśniach itd. Pomóc sobie możemy olejem z wątroby dorsza (wystarczy jedna łyżeczka dziennie), węgorz, śledź, a także tak prze wielu nielubiane żółtko jaja. Pamiętajmy jednak, żeby przede wszystkim szukać na niebie słońca!
16. Sposoby na przyspieszony metabolizm? W kuchni świetnie sprawdzają się zimna woda z cytryną lub miętą, ostre przyprawy (np. chili lub czosnek), cynamon, a także chrzan. Polecamy!
17. Jest to trudne do uwierzenia ale chipsy wciąż są w asortymencie szkolnych sklepików. Wielu dietetetyków uczy traktować chipsy ziemniaczane jako śmieci dla organizmu i jest w tym dużo prawdy. Chipsy długofalowo podwyższają cukier we krwii, powodują otyłość, zawierają toksyny wywołujące raka, podwyższają cholesterol itd. Zamiast nich sięgnijmy po bakalie, musli lub… świeże owoce. Cóż za kontrast!
18. Popijając jedzenie na przykład herbatą rozcieńczamy soki trawienne co prowadzi do niepełnego wchłaniania niektórych substancji. Najlepiej jest więc pić od 30 minut do około 1.5h po posiłku. Zapewnimy sobie wtedy maksimum korzyści wynikających ze zjedzenia danego posiłku.
19. Mówiliśmy już o cudownym działaniu azotanów zawartych w burakach. Jak się okazuje ich pokaźną dawkę ma również szpinak. Oprócz dwóch czerwonych buraków przed treningiem wcinajcie także talerz szpinaku. Oporócz wpływu na wytrzymałość zauważono, że szpinak świetnie wpływa też na mięśnie. Ponadto szpinak jest uważany za nabardziej odżywcze warzywo na świecie! Jest bogaty w witaminy A, B9, C, K, E… i tak można by mnożyć!
20. Codzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi 1000 ml na każde wydatkowane 1000 kcal. Wydatek podczas treningu może natomiast sięgać ponad 3000 kcal. Płynie (dosłownie!) z tego wniosek, że powinniśmy wypijać nawet ponad 3 litry wody dziennie (oprócz kawy, herbaty i soków).

3.jpg

21. Niedobór wody w czasie wysiłku może powodować zaburzenia pracy układu krwionośnego, metabolizmu komórek oraz termolegulacji. Jeśli ważymy 75 kg to utrata 1.5 litra wody (2%) w krótkim czasie prowadzi do osłabienia zdolności wysiłkowych oraz motywacji. Pijmy wodę podczas treningu!
22. Jeśli masz problem z częstymi skurczami, to zazwyczaj sięgasz po magnez, który rozluźnia mięśnie. Jednak tak naprawdę jedyną substancją o potwierdzonym działaniu przeciwskurczowym jest chinina, którą znajdziesz m.in. w toniku.
23. Chcesz być zdrowy i szczęśliwy? Jedz węglowodany złożone! Te długo trawiące się węgle zwiększają poziom trytofanu, który produkuje serotonię (hormon szczęścia).
24. Prawdziwa woda mineralna wydobywana z głębi ziemi to koktajl składników odżywczych.W jej składzie znajdziecie sód, potas, magnez, wapń,chlorki i siarczany. Poza tym, patrzcie na ulotki. W niektórych znajdziecie bowiem jod, brom, żelazo, stront, krzem, fluor oraz selen. Ten ostatni znacznie lepiej wspomaga odporność niż zjedzenie wagonu kukurydzy czy owoców morza. Jeśli natomiast na ulotce nie ma informacji o źródle to UWAGA! Nie kupujcie jej-taka woda jest typowoą mieszanką przemysłową.
25. Jeśli już znajdziemy się przy sklepowej ladzie i znowu nas dopadnie pytanie: gazowana czy niegazowana to spieszymy z odpowiedzią. Kupmy obie! Ta druga jest dobrym rozwiązaniem ale TYLKO po treningu! Woda gazowana pobudza wytwarzanie moczu co przyspiesza usuwanie toksycznych składników. W niej także łatwiej rozpuszczają się wapń oraz magnez. To, że ma dwutlenek węgla nie jest szkodliwe dla zdrowia. CO2 występuje w końcu także we wdychanym powietrzu…
26. Masz dosyć stresu? Jedz co najmniej dwa posiłki tygodniowo składające się z tuńczyka, łososia lub innych produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3. Według badań – hamują one produkcje hormonów stresu (np. kortyzolu). Rozwiązaniem nadającym siędo picia jest czarna herbata. Po 6 tygodniach regularnego picia obniża kortyzol nawet o 40%.
27. Paradoksalnie to właśnie podpijanie i podjadanie w czasie biegu ułatwia odchudzanie. Jedzenie prostych szybko-wchłanialnych węglowodanów powoduje skuteczniejsze spalanie tłuszczu, których komórki palą się w ogniu węglowodanów. Pamiętajmy jednak, żeby był to bieg co najmniej 45-minutowy.
28. Zielony banan czy żółty banan? Tak naprawdę to jest to pytanie o dojrzałość. Żółty banan zawiera więcej wody, minerałów, witamin i to czasem nawet o 50%. Podobnie z pozostałymi owocami. Wybierajcie tylko te dojrzałe!
29. Dieta niskoglikemiczna pozwala nie tylko przebiec dłuższy dystans ale również wzmocnić układ odpornościowy. Jako przykład podajmy białe krwinki. W czasie choroby potrafią one zniszczyć około 14 bakterii. Liczba ta jednak zmniejsza się dziesięciokrotnie po spożyciu 100 gramów cukru. Dieta o niskim IG (np. mleko, orzechy, ryż brązowy, kasza) zmniejsza więc ryzyko zachorowania na grypę i przeziębienia.
30. Białe i słone plamy na Twojej wysuszonej koszulce lub nawet skórze to dla Ciebie czytelny znak, że potrzebujesz sodu. Pij wodę z małymi ilościami soli lub siegaj po przekąski. Dużo soli zawierają m.in. czarne oliwki (6 oliwek to 200 mg sodu), precle (100 gram to 210 mg) czy ser żółty (30 gram to 160 mg). Zalecana dzienna dawka to 2300 mg ale pamiętaj, że w czasie wysiłku tracimy nawet do 3000 mg w ciągu godziny.

4.jpg

31. Masz ochotę na czekoladę? Wybierze tą gorzką. Zawiera o niebo więcej flawonoli niż tradycyjna mleczna. Flawonole to potężne przeciwutleniacze, które dobrze wpływają na serce i poziom cholesterolu. Jeśli jednak już skusisz się na słodką to wybierz tą z firmy MARS. Producenci z tej firmy opracowali tecnikę, która pozwala flawonolom zatrzymać więcej ze swoich właściwości.
32. Grillowanie sprawia, że tłuszcz z mięsa się wytapia. Jest więc znacznie zdrowsze od zwykłego smażenia, gdzie mięso nasiąka tłuszczem. Pamietajcie jednak, żeby grillować na aluminiowych tackach, bowiem tryskający z ognia tłuszcz zawiera trujące substancje.
33. Po treningu masz „złotą godzinę” na to aby dostarczyć swojemu organizmowi 300-400 kcal w stosunku 4:1 jeśli chodzi o węglowodany i białka. Jeśli tego nie zrobisz możliwości Twojego organizmu do wytworzenie glikogenu spadają aż o 66%.
34. Zastanawiałeś się dlaczego ulotki zawsze sugerują, żeby leki popijać wodą? Jak się opkazuje sok (np. jabłkowy) sprawia, że wchłanialność leku zmniejsza się nawet o połowę. Zamiast więc sobie pomóc, tak naprawdę się dobijamy.
35. Jak się okazuje, tak popularne owoce jak banany potrafią uaktywnić alarm w wykrywaczach substancji radioaktywnych. Prześwietlając ząb przyjmujemy dawkę promieniowania równą zjedzeniu 50 bananów. Ale spokojnie, izotop 40K w nich zawarty jest tak śladowy, że dawka śmiertelna musiałaby się składać z aż 20 milionów bananów.
36. Promieniowanie radioaktywnym banaów na pewno nie przejmuje się Mistrz Świata na 100 m – Yohan Blake. Dziennie zjada ich bowiem aż 17! Nie tylko walor samkowy go do nich przyciąga. Banany zawierająduże ilości potasu (450 mg), witaminy B6 wzmacniającej odporność, przeciwutleniaczy, których brakuje w izotonikach, a także… białka, które nie bez wpływu jest na jego ogromną muskulaturę.
37. Sól morska jest zdrowsza od kuchennej? Wcale nie! Wbrew temu, co piszczą w mediach to jej wpływ na zdrowie jest taki sam jak najzwyklejszej soli kuchennej. Każda sól jest bowiem tak naprawdę solą morską (także ta wydobywana spod ziemi). Owe mikroelementy, których jest więcej w soli morskiej są tak iluzoryczne jak izotop 40K w bananach. To od Ciebie więc zależy czy zaufasz nauce czy jednak temu, że „coś” tam jednak jest.
38. Zastanwialiście siedlaczego żółty ser jest… żółty choć mleko jest białe? To nie sztuczne barwniki ani jego leżakowanie są tego przyczyną! Sprawcą jest roślinny beta-karoten, tak często kojarzony z marchewkami. Beta-karoten występuje w trawie, którą zjadają krowy, a z ich żołądka trafia ona do mleka. Mleko jest białe ze względu na uwięzienie karotenu w pęcherzyckach tłuszczowych. Podczas produkcji sera te pęcherzyki pękają, no i mamy… zółty ser!
39. Sposób na regenerację to nie tylko odpowiednia dieta i odpoczynek. Jednym z najlepszych sposobów jest lodowata kąpiel. Na igrzyskach w 1992 i 1996 roku sportowcy pożyczali z knajp duże kubły na śmieci i robili z nich pojemniki na lód. Reakcja ich organizmu na lód była tak dobra, że w roku 2000 na igrzyskach w Sydney MKOL umieścił takie pojemniki przy lekkoatletycznych bieżniach. Lata 2004-2012 to dokładnie to samo. Ty po powrocie z biegu możesz zrobić to samo lub… napełnić wannę zimną wodą i uzupełnić ją o kostki lodu (wystarczątrzy foremki) lub trzy butelki napełnione zamrożoną wodą.
40. Słodziki, takie jak aspratam i stewia, nie są wcale takie dietetyczne. Istnieją badania z lat 90-tych, które udowadniają ich rakotwórczość. Pomimo kontrowersji słodzikowy przemysł rozprzestrzenił się na cały świat. Mało kto jednak wie, że istnieją normy ich spożycia ustalone na 4 mg/kg dziennie. Dlaczego skoro współcześnie znane nam badania wykluczają ich rakotwórczość? My polecamy raczej z nich zrezygnować.

Możliwość komentowania została wyłączona.