6 sierpnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Jak kofeina zwiększa moc biegacza?


W internecie i wśród biegaczy krąży wiele mitów na temat działania kofeiny. Jedni twierdzą, że znacznie podnosi ona wydolność. Inni wprost przeciwnie – uważają, że filiżanka "małej czarnej" przed biegiem nie stanowi wartości dodanej, a dodatkowo może doprowadzić do problemów żołądkowych. Gdzie tkwi prawda? Naukowcy przeprowadzili badania na triathlonistach. Sprawdźcie co z nich wynika!

1.jpg

 

Wiadomo, że niska dostępność glikogenu w mięśniach zmniejsza zdolność sportowca do wykonywania bardzo intensywnych ćwiczeń aerobowych. Naukowcy starali się zbadać czy dawki kofeiny mogą spowodować zwiększenie maksymalnej mocy sportowca, czyli jego wydolności, sprawności i zdolności do uprawiania większego wysiłku.

Badacze chcąc sprawdzić działanie tej substancji na organizm biegacza zdecydowali się przeprowadzić eksperyment. W badaniu wzięło udział dwunastu zawodowych triatlonistów. Biegali oni na bieżni, podczas czterech prób wysiłkowych. Zawartość glikogenu mięśniowego była sztucznie manipulowana poprzez podawanie suplementów kofeinowych. Dwie próby treningowe rozpoczęto z normalną dawką glikogenu, a pozostałe dwie z podwyższoną jego zawartością. Sześćdziesiąt minut przed każdą próbą eksperymentalną, uczestnicy spożywali kapsułki zawierające bezwodny roztwór kofeiny (3 mg/kg masy ciała), bądź placebo. 

Moc zawodników, którym podano suplement kofeinowy została zwiększona o niemal 8% w porównaniu do osób, które dostały tabletkę bez tej substancji. Oczywiście zanotowano także efekt placebo. Zawodnicy którzy otrzymali „pustą” tabletkę zwiększyli swoją moc o około 2,8%. 

 

 2_2.jpg

Kofeina przyjmowana przed wysiłkiem lub w jego trakcie zwiększa dostępność glukozy. Jest ona substratem do syntezy glikogenu. Dzięki temu ciało zawodnika otrzymuje więcej „paliwa”. Oczywiście należy pamiętać o tym, że zbyt duże ilości kofeiny mogą wpłynąć negatywnie na organizm, powodując, np. bezsenność i drżenie rąk. 

Naukowcy doszli do wniosków, że kofeina zwiększa moc sportowca. Odnotowane wzrosty przejawiają się w postaci lepszej wydolności. Kofeina może korzystnie wpłynąć na wydajność organizmu. Dzięki aplikacji kofeinowej można regulować poziomy glikogenu w mięśniach. Większa jego zawartość oraz zdolność do zamiany go w energię przełoży się na szybszy i dłuższy bieg. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić. Nie stosować dużych dawek kofeiny, gdyż może to przeciążyć serce. Szczególnie ostrożne powinny być osoby starsze.

 

Źródło:
The American College of Sports Medicine

Możliwość komentowania została wyłączona.