15 listopada 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Kobiety lepiej radzą sobie z utrzymywaniem tempa biegu


Kobiety lepiej radzą sobie z utrzymywaniem stałego tempa biegu – tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Dayton, którzy dodatkowo zauważyli, że przewaga kobiet nad mężczyznami w tym elemencie wzrasta wraz ze wzrostem temperatury powietrza. 

x.jpg
Kobiety lepiej adaptują się do ekstremalnego wysiłku w wysokiej temperaturze?

Najnowsze badania sugerują, że kobiety zwykle wykazują mniej gwałtowny spadek prędkości biegu w późniejszych etapach maratonu. Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Dayton, których celem było zbadanie wpływu płci oraz zmian temperatury na tempo ostatnich 12,2 km maratonu (w relacji do tempa pierwszych 30 km biegu).

Aby to zrobić naukowcy przeanalizowali wyniki 22990 mężczyzn i 13233 kobiet startujących w maratonie w Chicago w 2007* i 2009 roku, dla których (maratonów) średnia temperatura otoczenia wynosiła odpowiednio 26,67 ° C i 2,77 ° C.

Kobiety (lepiej) radzą sobie ze „ścianą”

Po pierwsze, analizując wyniki kolejnych międzyczasów (co 5 km) okazało się, że kobiety (amatorki) lepiej potrafiły utrzymać stałe tempo na ostatnich kilkunastu kilometrach maratonu. Po drugie, różnica w utrzymywaniu tempa pomiędzy kobietami i mężczyznami dodatkowo wzrastała przy wyższych temperaturach.

Jaki płynie z tego wniosek? Otóż okazuje się, że kobiety (biegaczki-amatorki) są w stanie lepiej radzić sobie z przysłowiową „ścianą”, a ich przewaga nad mężczyznami dodatkowo wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Może to wynikać z tego, że kobiety mają większą powierzchnię ciała w stosunku do ich masy, co z kolei pozwala na lepszą termoregulację.
Amatorzy kontra wyczynowcy

Wspomnieni naukowcy zbadali również różnice w utrzymywaniu tempa między zawodniczkami i zawodnikami wyczynowymi oraz między biegaczami wyczynowymi i amatorami. W pierwszym przypadku nie zanotowano istotnych różnic – zarówno mężczyźni, jak i kobiety utrzymywali względnie stałe tempo. W drugim przypadku – co oczywiste – zdecydowanie lepiej wypadli zawodnicy wyczynowi.

1.jpg
Im bardziej profesjonalni biegacze, tym różnica bardziej się zaciera

Oba wyniki prowadzą nas do prostego wniosku – o ile na poziomie amatorskim umiejętność utrzymywania stałego tempa na dystansie maratonu może zależeć od takich parametrów jak płeć lub temperatura otoczenia, to w przypadku doświadczonych zawodników nie ma to już wielkiego znaczenia. Początkujący biegacze, szczególnie mężczyźni, powinni być więc świadomi tego, że przy wysokich temperaturach oraz zbyt szybkim początku biegu mogą oni napotkać poważne problemy z utrzymaniem zaplanowanego tempa biegu po ok. 30 km. Aby tego uniknąć powinni więc inaczej zaplanować strategię swojego biegu – pokonując wolniej niż zwykle pierwsze kilometry. 

* Chicago Marathon w 2007 roku został przerwany po 3,5 godzinach ze względu na zbyt wysoką temperaturę, która dochodziła nawet do 31 stopni. Wobec tego wyścigu nie ukończyło aż 10.934 osób.

Źródło: runnersworld.com, www.ncbi.nlm.nih.gov.

Możliwość komentowania została wyłączona.