5 lutego 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Czy bieganie wydłuża życie?


nauka

3 maja 2012 roku, w Irlandii odbyła się konferencja Euro prevent. Jest to Europejskie Towarzystwo Prewencji Chorób Układu Krążenia i Rehabilitacji (European Association for Cardiovascular Prevention and Rehabilitation – EACPR). Na posiedzeniu omawiano kwestię wpływu biegania na zdrowie człowieka. 

Peter Schnohr z Instytutu Kardiologii w Kopenhadze oznajmił, że jak pokazują najnowsze wyniki badań regularny jogging działa pozytywnie na wzrost długości życia. U mężczyzn wydłuża je o 6,2 lata, a u kobiet o 5,6 lat. Dr. Schnohr oznajmił również, że "wyniki naszych badań pozwalają nam ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, czy bieganie jest dobre dla zdrowia. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Dobrą wiadomością jest to, że właściwie nie trzeba zrobić wiele, aby czerpać z tego sportu duże korzyści."

Aktualna analiza pokazuje, że jogging o niskiej bądź umiarkowanej intensywności, od jednej do dwóch i pół godziny tygodniowo, dostarcza optymalnych korzyści dla długowieczności. Bardzo ważnym czynnikiem jest tutaj ilość sesji treningowych. Najlepiej gdy trenujemy trzy razy w tygodniu.

Debata nad wpływem biegania na zdrowie człowieka rozpoczęła się już w 1970 roku. Zanotowano wówczas kilka przypadków zgonów u mężczyzn w średnim wieku, podczas uprawiania joggingu. W mediach pojawiła się zażarta dyskusja nad tym czy bieganie rzeczywiście jest zdrowe. Wiele gazet w tym czasie „krzyczało”, że jogging jest sportem zbyt obciążającym organizm. Pisano, że jeśli zbyt intensywnie będziemy ćwiczyć to możemy doprowadzić do poważnych urazów, a nawet do śmierci.
W 1976 roku, w Kopenhaskim Instytucie Kardiologicznym rozpoczęto prospektywne badania wpływu różnych form aktywności fizycznej na długowieczność. W badaniu wzięło udział 20 000 mężczyzn i kobiet w wieku od 20 do 93 lat. W eksperymencie skorzystano z Kopenhaskiej Ewidencji Ludności. Miało to na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu. Wyniki eksperymentu pozwoliły na zapisanie niemal 750 stron na temat leczenia i zapobiegania dolegliwościom serca, płuc, alergii, padaczki, i innych. Badanych poproszono o wypełnienie ankiety, w której napisali oni ile czasu tygodniowo poświęcają na jogging. Dodatkowo mieli oni określić jakim tempem biegają (wolno, umiarkowanie bądź szybko). Pierwsze dane zebrano w 1978, drugie w 1983, trzecie 1994, a czwarte w 2003 roku. Wyniki badań wskazują, że w okresie 35 lat zanotowano 10 158 zgonów wśród osób nie biegających, natomiast jedynie 122 spośród biegaczy. Analiza wykazała, że ryzyko zgonu zmniejszyło się o 44% w przypadku mężczyzn i kobiet uprawiających jogging. 
Badacze pokusili się nawet o kontrowersyjne porównanie wyników eksperymentu do picia alkoholu. „Śmiertelność jest niższa u osób uprawiających umiarkowany jogging, niż u osób nie biegających, bądź robiących to w sposób wyczynowy” (analogicznie: umiarkowane spożywanie alkoholu wpływa lepiej na organizm niż całkowita abstynencja bądź pijaństwo) – twierdzą naukowcy.
Zauważono, że aby odkryć idealne tempo należy biec tak, aby móc swobodnie mówić podczas ćwiczeń. Dlatego warto ćwiczyć z drugą osobą, bądź w grupie. Ciekawym pomysłem jest prowadzenie konwersacji podczas kilku pierwszych treningów. Pozwoli to utrwalić w podświadomości optymalny rytm i tempo biegu. 
Jogging, powiedział Schnohr, zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, przykładowo:
– poprawia przyswajanie tlenu,
– zwiększa wrażliwość na insulinę (mniejsze ryzyko cukrzycy i otyłości),
– poprawia profil lipidowy (mniejszy poziom cholesterolu), 
– obniża ciśnienie krwi, 
– zmniejsza agregację płytek krwi, oraz zwiększa aktywność fibrynolityczną (mniejsze prawdopodobieństwo powstania skrzepów),
– poprawia czynność serca, 
– zwiększa gęstość kości, 
– poprawia funkcje układu odpornościowego, 
– obniża markery zapalne (mniejsza podatność na infekcje),
– zapobiega otyłości, 
– poprawia zdrowie psychiczne, „sprawia że ludzie mają więcej interakcji społecznych, niż kiedy nie uprawiają joggingu," powiedział dr. Schnohr. Jak wiadomo, relacje z innymi ludźmi pomagają przezwyciężyć poczucie osamotnienia co ma wpływ na dobre samopoczucie.
Podsumowując bieganie wydłuża życie na trzy sposoby. Po pierwsze zmniejsza ryzyko chorób. Po drugie pozytywnie wpływa na samopoczucie, chęć życia. Po trzecie zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu, dzięki czemu może on dłużej funkcjonować.
Źródło:
European Society of Cardiology
Liffey B Lecture Room. P. Schnohr – „Jogging-healthy or hazard?”

Możliwość komentowania została wyłączona.